محله های مسجدسلیمان
ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٧  

مــسـجـــد سـلــیـمـان - معرفی محلات

    با یاد و نام خدا

    برای معرفی محلات شهر مسجدسلیمان از ورودی شهر آغاز می کنم باذکر این نکته که به خاطر اقامت زیاد در محله ی بازار چشمه علی , قبل از همه محلات این محله را معرفی کردم .

در معرفی محله چشمه علی اشاره ای داشتم به کمک غیرنقدی کارگران شرکت نفت که به آن رشن می گفتند و یادآوری شد که معنی این کلمه را نـمی دانم . یکی از دوستان که نوشته را مطالعه کرده اند در این باره توضیح دادند که ایـن کلمه دراصل انگلیسی است و املای درست آن RATION به معنی سهمیه بندی است . از محبت و توجه این بـزرگوار بسیار ممنون و سپاسگزارم .

 

 + نوشته شده در  86/08/22ساعت 3:19 بعد از ظهر  توسط هوشنگ بهرامی |  آرشیو نظرات 

                                                                                                                          

باتشکر از همشهری خوبم آقای بهرامی( http://mi-s.blogfa.com/ ومسجدسلیمان) 

 


در میدان ورودی اداره ی منابع طبیعی را می بینیم که بر روی تپه ای بنا شده است. در مقابل آن , دانشگاه آزاد قرار دارد که به خاطر افزایش رشته ها و دانشجویان مـدام بر تعداد ساختمانهای آن افزوده می شود . در کنارآن, ساختمان بیمارستان تامین اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای و اداره هواشناسی را می بینیم .از آنجا که بگذریم به ورودی قدیمی شهر یا به اصطلاح دروازه می رسیم ( در زمان شرکت نفت در این جا اتاقکی ساخته بودند شبیه به ایست و بازرسی با تلفن ونگهبانی با لباس مخصوص و یک راه بند لوله ای). در این قسمت در سمت چپ جاده ساختمانهای نـیـمـه تمام هوانیروز قرار دارند . در سالهای دهه 40 شرکـتـی بـه نـام پرسیزیون احداث پایگاه و منازل هوانیروز را به عهده داشت که پس از تکمیل پایگاه و پیروزی انقلاب , مـوفـق بـه اتـمام ساختمانها نشد و آنها به همین شکل باقی ماندند . در سالهای اخیر چند بلوک از آنها را تکمیل و در اختیار نظامیان قرار دادند که این مجموعه فعلا به اسم هوانیروز اولین محله ورودی شهررا تشکیل می دهـد . بقیه ی آنها به همان صورت نیمه تمام باقی مانده وهر چند گاهی از جانب یکی از مسئولین گفته می شود که این ساختمانها به مردم واگذار می شود ولی تاکـنـون خـبری نشده است. اگـر ایـن درست باشد که عـمـر مـفـید ساختمانهای با اسکلت فلزی و بلوک سیمانی حداکثر 20 سال است, عمر مفید این ساختمانها هـم به سر آمده است . دیـگـر ایـنـکه محلات شهر نسبت بـه گذشته بسیار تغـییر کرده و بزرگتـر شده اند ودر بیشتر موارد به هم چسبـیـده اند و حد فاصل مشخصی ندارند .

موضوعی که ذهن همه را مشغول کرده و برای هر تازه واردی هم مطرح می شود این است که گرچه شهر زمین مناسب ندارد , چـرا هـمـین زمینها از ابتدا دراختیار مردم قرارداده نشد تا به شکل مناسبی ساخت و ساز کنند؟ علت این را حتی قدیمی ترها هم نمی دانستند ولی ظاهرا مسئولین شرکت نفت از آنجا که چنین روزهایی را انتظار داشتند ( سرنوشت ساکنان غیر شرکتی نفت سفید , عنبل و هفتگل را تجربه کرده بودند) ویا برای اینکه اطرافشان زیاد شلوغ نشود و به این بهانه که ممکن است در زمینهای شهر منابع جدیدی یافت شود اجازه ی ساختمان سازی نمی دادند. وجود منابع جدید بهانه ای بیش نبود چرا که تمام منابع شناسایی و بهره برداری گردیده بود. به هر جهت زمینهای خوب و قابل سکونت را انتخاب وخانه های سازمانی احداث کردند و بقیه مردم ناچارا به دامنه تپه ها و جاهای نامناسب روی آوردند و از اینکه می توانستند به هرشکل به اصطلاح صاحب خانه شوند خوشحال هم بودند وبرایشان محل خانه هم مهم نبود . فکر می کنم اگـر مردم به همین انـدازه از شهرداری و زمین شهری حرف شنوی داشتند وضع شهر خیلی بهتر می شد .

هوانیروز

این محله در ورودی شهر در کنار ترمـیـنـال مسافربری شهر قرار دارد دارای یک باب مدرسه ابتدایی و راهنمایی است. از آنجا که یک منطقه نظامی است اطلاعات بیشتری از آن ندارم . اخیرا در ورودی این محله میدان بزرگی ساخته شده بـا مجسمه ی چهار نفر با لباس محلی ( چوقا و شلوار دبیت ) که جالب است .

تلخاب

ایـن محـلـه در مقـابل ترمینال و در میان تبه ها در کنار کارخانجات تانک سازی شهید فرخ نیا قرار دارد و دراصل محل زندگی افسران بوده است . درگذشته محل اقامت کارمندان عالیرتبه و مستشاران شرکت نفت و بعد هم مستشاران نظامی بود, به این علت همگان اجازه ورود به آن را نداشتند . بهترین منارل و امکانات زندگی در آن فراهم شده بود و دارای یک استخر بود . قبل از احداث کارخانجات تانک سازی یک میدان سوارکاری هم در آنجا بود که گاهی مسابقاتی هم در آن انجام می شد. وجه تسمیه آن هم روستایی به همین نام بوده که این محله در کنار آن ساخته شده است .

 نفتک

این محله در گذشته کمی بالاتر از محله فعلی قرار داشت که تخریب و به مرور در مقابل آن محله فعلی شکل گرفت. نفتک در چند سال گذشته رشد زیادی داشته و شلوغنر شده است دارای یک دبیرستان پسرانه به نام پنج آذر و یک دبستان ابتدایی می باشد. محل قدیمی نفتک از اولین اماکنی بود که کارگران شرکت نفت ( که معمولا مجرد هم بودند ) در منازلی شبیه  به خانه های بیست فوتی که سقف طاقی شکل داشتند اسکان داده شدند . ایـن مـنـازل تـا حدود سال 1343 هم وجود داشتند ولی بعد از آن تخریب شدند . تا آن زمان جاده جدید احداث نشده و فاصله بین نفـتک و چهاربیشه کاملا خالی بود و به عـلـت قرار داشتن در کنار بهشت زهرا شبها کمتر کسی پیاده از آنجا عبور می کرد .

باغ چشمه علی

این محله در کنار پایگاه هوانیروز و بالاتر از چهاربیشه قرار دارد از محلات قدیمی شهر و محل اقامت یکی از طوایف است .دارای یک باب مدرسه می باشد .درگذشته دراین محله یک محل نگهداری اسب قرار داشت .

چهار بیشه

چهاربیشه در سمت چپ جاده ورودی شهر قرار دارد . تعداد زیادی منازل شرکتی در آن قرار دارد که دو یا سه اتاق خوابه هستند . ایـن منازل بـه کارکـنان ارتش واگذار شده است . دارای یک دبیرستان دخـتـرانه , دو مدرسه راهنمایی و یک مدرسه ابتدایی و یک کتابخانه عمومی است . درایـن محله یک زمین ورزشی و همچنین تنها درمانگاه ارتش قرار دارد . بهشت زهرا کنار این محله قرار گرفته است .

سرمسجد

سرمسجد بعد از چهاربیشه قراردارد وجه تسمیه آن به علت آثار باستانی است که روی  تپه ای بالای آن کشف شده بود و منسوب به حضرت سلیمان است ( صفه ی سرمسجد ).در سالهای گذشته قسمتهایی از این آثار از بین رفته است . نامگذاری مسجدسلیمان هم به علت همین آثار می باشد . جاده قدیم فرودگاه مسجدسلیمان از کنار این آثار می گذرد و در سمت دیگر آن محله ی نصیرآباد قرار دارد .

کولر شاب

نام این محله در اصل کولر شاپ COOLER SHOP است که نام یکی از کارگاههای شرکت نفت است که در این منطقه قرارداشته است . دارای یک مدرسه ابتدایی ویک مدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه می باشد . مجموعه مسکونی موسوم به جی تایپ که از منازل خوب و به اصطلاح کارمندی شرکت نفت بوده در کنار کولرشاپ قرار دارد .اداره برق مسجدسلیمان و اداره پست مهندسی ارتش در این محله قرار دارند. فروشگاه مرکزی شرکت نفت ( استور ) و انبار کالا که به انبار خوراکی معروف بوده در این محله هستند که قسمتی  از آن به عنوان فروشگاه تعاونی مصرف ارتش مورد استفاده قرار گرفـتـه است . بـه عـلـت وجود انبار کالا قسمتی که مقابل کولرشاپ قرار دارد و شامل تـعـدادی منازل کارمندی یا به اصطلاح بنگله بوده است را انبارخوراکی نامیدند . در سالهای اخیر بنیاد مسکن در کنار این محل اقدام به احداث چند باب خانه مسکونی کرده است . خوابگاه دانش آموزان دبیرستان ارتش در سمت دیگر محله انبار خوراکی قرار دارد . ساختمان دیگری در محله کولرشاب قرار دارد که واقعا باید جداگانه و به همان شکل قبلی خود ویا به شکل یک موزه نگهداری می شد ولی از انجا که انسان زود فراموش می کند این ساختمان هم فراموش شد . منظورم مرکز ساواک مسجدسلیمان است کـه اکنون بـه صورت جزئی از اداره ی برق شهرستان درآمده و از آن استفاده می شود ( گویی که آن همه جنایت صورت نگرفته است ). درقسمت بالای انبار خوراکی و برروی تپه مخزن آبی ساخته شده بود که آب منطقه را تامین می کرد . در کنار آن چند اتاق ساخته بودند که یکی از کارکنان قدیمی شرکت نفت و خانواده در آن زندگی می کردند . در سالهای دهه 1340 بعد از بازنشستگی ایشان شرکت نفت علیرغم نیاز به آب , مخزن مذکورو خانه کنار آن را نیز تخریب کرد .در آن موقع عده ای می گفتند علت تخریب مخزن و خانه این بود که مشرف به مرکز ساواک بوده است .

ریل وی

ریل وی از محلات قدیمی مسجدسلیمان است نام آن به خاطر ایستگاه قطار در آن بوده و به همان اسم نامیده شده است RAILWAY STATION ) ) دارای یک بـاب مدرسه ابتدایی یک مدرسه راهنمایی و یک دبیرستان است . چیت شویی یکی از قسمتهای این محله است .

 سرکوره ها یا کوی شهید موسوی

این محله در کنار بازار چشمه علی قراردارد چون در گذشته کوره های گچ پزی در آن قرارداشته به سرکوره ها معروف شده است در دوران انقلاب به نام یکی از شهدای محله به شهید موسوی تغییر نام داد .

مال شنبه یا کوی شهید لرستانی

در کنار کوی شهید موسوی قـرار دارد و نـامگذاری آن به علت نام یکی از شهدای محله است . دارای یک باب مدرسه ابتدایی است .

پنج بنگله

در مسیر جاده ی اصلی و کنار کوی شهید لرستانی قرار دارد .یک مرکز پیش دانشگاهی دخترانه , مهـمـانسرای جـهـانگـردی , دادگستری شهر ستان , مرکز آموزش فنی وحرفه ای دخترانه وابسته به سازمان آموزش فنی و حرفه ای واداره مرکزی سازمان آب در این محله قرار دارند .

هشت بنگله

این محله قـبـلا فقط شرکت نفتی بوده وچسبیده به شاه نشین و به اصطلاح , عوام را به آن راه نبود . به مرد م عادی اجازه عـبور از این منطقه را نمی دادند و جاده آسفالته آن مختص عـبور و مرور خارجی ها بود , وضعیتی مانند تلخاب ( به نظر من باید این را هم در ردیف اولین های مسجدسلیمان نوشت ). بنا به گفته یکی از کارکنان قدیمی شرکت نفت فـقـط زمانی که خواستند بین نفتون وباغ ملی پلی احداث کنند , به مدت سه روز اتوموبیلها حق داشتند از جـاده ی هشت بنگله عبور کنند . ( البته پل قدیمی نفتون هم پس از سالیان زیاد تخریب و پل فعلی بـه جای آن ساخته شد و جـالب این که پلی که سه روزه ساخته شد حدود 50 سال باقی ماند ). .از اواسط این محله جاده ای به مدرسه خارجیها و سپس به تلخاب وصل می شود که آن هـم برای مردم ممنوع الورود بود و کمی پایین تر جاده مالکریم جدا می شده که به تمبی وصل می گردید یـعـنـی تـمام نـقاط مورد علاقه ی مسئولین به هم متصل بود و برای انجام کارهای پنهانی خود نیاز نبود به محلات دیگر وارد شوند ( گـرچه اگر کاری هم می کردند هـیـچـکس حق نداشت حرفی بزند). بـرای خـروج از شهر هم به دو خروجی شهر دسترسی داشتند و در حقیقت قلعه ی بدون برج وبارویی درکنار مسجدسلیمان داشتند . شاه نشین هم  که از مناطق مسکونی بسیار اعیانی شرکت نفت بوده جزء این محله محسوب می شود. بعد از انقلاب در این محـله مـنازل فـاز یک و دو فرهنگیان , شبکه بهداری واداره کشاورزی شهرستان ساخته شد . یک مدرسه ابتدایی, یـک مدرسه راهنمایی و یک بـاب مـرکـز پیش دانشگاهی در این محله قراردارند . بـعـد از انقلاب یک مدرسه علمیه در این قسمت احداث گردیده است . قـبـل از ایـن محله, چاههای گاز معروف به اف تریF3 قراردارند . بنا به گفته قدیمی ها زمین ایـن قسمت وضعیت نـامـنـاسبی داشتـه و چـون مـهـار گاز ایـن چـاهـها امکان نداشته و گاز آنها خطرناک بوده و مصرف خانگی نداشت , آنـهـا را آتش زده بودند تا بسوزد . درطی جنگ بـه نـاچـار بـا نصب تجهـیـزات و شیر مخصوص آنها را مسدود کـردند ولی , اخـیـرا نشت گاز باعث بـروز مشکلاتی بـرای محله گردیده است . قـرارشده پل جدیدی برای این محله احداث کنند . پل قبلی از نوع پلهای یک طرفه است .

دره اشکفت

بعد از کوی شهید لرستانی و چسبیده به آن قراردارد از محلات جدید است خانه های تازه ساز داشته ویک مرکز آتش نشانی و اورژانس در آن قرار دارد.منازل صد دستگاه شهرداری و نیز پزشکی قانونی شهرستان در این محله قرار دارند . در گذشته منطقه ای که اکنون دره اشکفت نامیده می شود , کاملا خالی از خانه و سکنه بود و بین پنج بنگله و سی برنج هیچ آثاری از منازل مسکونی نبود ودر محل پل دره اشکفت امروزی یک سه راهی بود که جاده محله ی نمره دو از آن جدا می شد .

نمره دو

بعـد از دره اشکفت و پانسیون خیام و سی برنج در میان تپه ها قــرار دارد محـله کوچکی بوده و از محلات قـدیمی شهرستان وکارگران قدیمی هنوز آنجا را به یاد دارند . بسیاری از کارگران قدیمی شرکت نفت اولین بار در این محله اسکان داده شدند .

پانسیون خیام

از محلات شهر است کـه در ابتدا فقط منازل کارمندی شرکت نفت در آن قرار داشت ولی مثل بقیه محلات مردم در آن شروع به خانه سازی کردند . در کنار سی برنج قرار دارد قبلا بین این دو محـلـه حصار فـلـزی کشیده بوده و آنها را از هم جدا کرده بودند ولی بعدها , این حصار از بین رفت . به قولی به همراه کمپ کرسنت , از محلات باکلاس شهر بوده است .

سی برنج

در کنار پانسیون خیام قرار دارد از محلاتی است که باید تخلیه شوند چون نفت و گـاز در این منطقه نشت کرده و مشکلاتی را به وجود آورده است . دارای یک باب مــدرسه ابــتـدایی است . دبیرستان بنت الهدی ( انصاری قدیم ) در این محله قرار دارد .اداره آمار شهرستان, سالن سرپوشیده تربیت بدنی , کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واداره دارایی دراین محله قرار دارند .

کمپ کرسنت

از محلات اعیانی شرکت نفت است کمتر از بقیه محلات در آن جا منازل شخصی ساخته شده است . در زمان شرکت نفت سابق محل اقامت کارکنان خارجی بوده است .

نفتون

از محلات نسبتا بزرگ شهر است نام خود را از میدان نفتی نفتون گرفته است . دارای یک مدرسه ابتدایی ویک مدرسه راهنمایی است دبیرستان پسرانه امیرکبیر که از دبیرستانهای قدیمی شهر است در این محله قرار دارد . باشگاه شرکت نـفـت نفتون و زمین ورزشی آن از اماکــن تفریحی و ورزشی شهرستان است .شرکت نفت دارای یک درمانگاه در این محله است.قسمتی از قبرستان این محله به خارجیانی که در مسجدسلیمان سکونت داشته اند اختصاص یافته بود . باشگاه نفتون در گذشته دارای سینمای تابستانی بود .

پشت برج

این محله در کنار نفتون قرار گرفته است . در بالای این محله دوعـدد مخزن بزرگ فلزی آب احداث شده است. درگذشته نماینده خوانین بختیاری که به منطقه می آمدند در اینجا اقامت می کردند و به آن برج می گفتند و به محله ی پشت آن به همین علت پشت برج می گویند . دارای دومدرسه ابتدایی و یک مدرسه راهنمایی است . در سالهای اخیر گاز به میزان فراوان در این محله نشت کرده و حتی در برخی موارد می توان گازی را که بیرون می آید روی سطح زمین آتش زد و یا شدت گاز به حدی بوده که , پوشش سیمانی کف اتاقها را به صورت پودر درآورده است . بیشترین تـعـداد موشکهای عـراقـی در طول جنگ به این منطقه اصابت کرده است . جاده قدیمی مسجدسلیمان به انـدیـکا و سد شهید عـبـاسپـور از این محله گذشته و درنهایت به روستایی در نزدیک رود کارون به نام پـاگچ و از آنجا از طریق پل فلزی یک طرفه ای که بر رود کارون قرار دارد به اندیکا می رسد . قبل از احداث پل مردم به وسیله نقاله فلزی از رودخانه عبور می کردند . پل و نقاله ی مذکور در محل معروف به گـدارلـندر احداث شده که محل عـبور عشایر بختیاری از رود کارون در هـنـگام کـوچ است . اخـیرا پـل جدید و بزرگی یالاتراز پل قبلی ساخته اند . تلمبه خانه آب شرکت نفت در نزدیک روستای پاگچ قـرار دارد واز آنحا آب با مشکلات فـراوان واز طریق خطوط لوله به شهر می رسد . مـخازن ذخیره آب شهردر بالای این محله در مسیر جاده مذکورقرار دارند وتا مـدتها قـبـل  به نام اولین نگهبان آن در اصطلاح محلی تانکیهای محمدرحیم نامیده می شدند ( این نوع نامگذاری در مسجدسلیمان سابقه دارد) . اولین بمباران هوایی هواپیماهای عراقی در سال 1359 در این محله بود .

باغ ملی

ازآن محلاتی است که در آن فقط منازل کارمندی احداث گردیده است تقریبا در مرکز شهر قرار دارد . دو مدرسه ابتدایی , یک هنرستان فنی و حرفه ای دخترانه و یک هنرستان کاردانش دخترانه در این محله وجود دارند . اداره راهنمایی و رانندگی, اداره گاز , بنیاد مسکن , نهضت سوادآموزی , اداره کار و امور اجتماعی , سازمان تامین اجتماعی, یک درمانگاه شرکت نفت و مصلای نماز جمعه شهرستان در این محله قراردارند . افـرمـبی از دیگر محلات شهر هم در کنار باغ ملی و پشت برج قرار دارد .

اداره مرکزی شرکت نفت

این محله به آن معنی مسکونی نیست و فقط اداره مرکزی , اداره مستغلات , مخابرات شرکت نفت و نیز زندان شهر در این قسمت قرار دارند .  محل کار رئیس ناحیه شرکت نفت  در این محله بوده است ( انصافا شرکت نفتی ها جاهای به قولی توپی را انتخاب می کردند ).اداره مرکزی تنها ساختمان دو طبقه شهر بود به همین علت به آفیس دوپوش یا اداره ی دوطبقه معروف بود . .این اداره هنوز هم در زبان مردم به مین آفیس یا اداره مرکزی معروف است .

 سبز آباد

این محله قبلا از مناطق مسکونی دیگر جدا افتاده بود ولی به علت خانه سازی زیاد تقریبا به منطقه اطراف اداره آموزش وپرورش و از سمت دیگر به محله پشت کـوه چسبیده است . دبیرستان محمدرضاشاه سابق که تنها دبیرستان برای دانش آموزان رشته ادبـیـات بود در این محله قرار داشت و کلیه دانش آموزان این رشته از هرنقطه شهر باید به آنجا می رفتند واز آنجا که اکثر این دانش آموزان از طبقه فقیر جامعه بودند و با توجه به وضعیت بد اقتصادی , آنها برای رفت وآمد مشکلات زیادی داشتند . این دبیرستان بـعـدها با تغییراتی به دانشسرای تربیت معلم تبدیل شد و پس از تعطیل دانشسراهم به هنرستان کاردانش امیرکبیر تبدیل شده و هنوز هم فعال است . یکی از اولین موشکهای عراقی که به مسجدسلیمان شلیک شده بود به این منطقه اصابت کرد .

نمره چهل

این محله بین باغ ملی , نمره یک و پشت کوه قرار دارد . یکی از دبـیـرستانهای بسیار قدیمی شهر که امروزه معـلـم نامیده شده در این محله است کـه سال قبل کاملا از نو ساخته شد . از مدیران این دبیرستان می توانم به آقای رستم پور و دبیرانی چون آقای محمدی دبیر ادبیات وآقای درفشه استاد مسلم ریاضی که خودمن در سال 1352 در دبیرستان شبانه معلم , شاگرد ایشان بوده ام وآقای جبارنبا اشاره کنم. دبـیـرستان مهر که به عبارتی اولین دبیرستان شهر هم هست , در این محله بوده که بعدها به دانشسرای مقدماتی تبدیل شد . تعداد زیادی از آموزگاران ابتدایی این شهر از فارغ التحصیلان آن هستند. جادارد ازاولین مـدیرآن, فرهنگی قـدیـمی زنـده یـاد مرحوم محمدجواد اولیایی و همکارانی چون آقایان سوزنـچی , عـبـادی , رادمنش و مرحوم محمدتقی حقیقی که در مبارزات مردم در سال 1357 به شهادت رسیدند ونـیـز دبیرانی چون آقایان نصیری و سارنج و زنده یادان مرحوم شیـرعـلـی زاده , مرحوم نیک مهر و مرحوم نـاظم که مسئول کتابخانه ی دانشسرا بودندهم یادی بکنیم . پس از تعطیل دانشسرا , ساختمان به دو مدرسه ی راهنمایی تبدیل شد: پسرانه انقلاب و دخترانه حضرت زینب . مدرسه انقلاب فعلا تخریب ودرحال احداث ساختمان جدید آن هستند . هـنـرستـان فنی و حرفه ای علامه , کتابخانه ی مرکزی شهر , مرکز تحقیقات وکـتـابخـانه ی مرکزی ومرکز آموزش نیروی انسانی فـرهنگیان مسجدسلیمان , اداره مرکزی مخابرات , اداره نظام وظیفه عمـومی , آتش نشانی شرکت نفت و استادیوم ورزشی قدیمی شهر نیزدر این محله هستند . کلیسای ارامنه نیز در این محله قرار داشت .

پشت کوه

بین این محله و نمره چهل یک تپه بلند قرار دارد شاید به همین علت به پشت کوه معروف شده است قبلا چند خانه سازمانی متعلق به شهربانی در آنجا قرار داشت به همین جهت به لین پاسبانها معروف بود . بیشتر ارامنه مسجدسلیمان در این منطقه ساکن بودند کـه همگی بـه مناطق دیگر رفته اند . پشت کوه از یک سمت به سبز آباد وازسوی دیگر از طریق یک پیاده رو به کلگه متصل است .

نمره یک

مرکز شهر به این نام نامیده می شود به علت وجود چاه شماره یک به این نام معروف شد پل نمره یک , مسجد جامع , چاه شماره یک , شهرداری , تعاونی مصرف فرهنگیان , اداره آب, شعبه مرکزی تمام بانکها , اداره آگـاهی , اداره ثبت اسناد واملاک , اداره ی پست و اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی دراین محله هستند . در گـذشته تـمـام بنگاههای مسافربری وبنگاههای میوه و تره بار یا به عـبـارتی کـلـیه فعالیت اقتصادی شهردر نمره یک بود ولی با گسترش سایر محلات دیگر آوازه قبلی را ندارد. هـنـوزهـم شیکـتـرین و گرانترین مغازه ها در این محله قرار دارند .

دره خرسان

این محله در کنار چاه شماره یک و شهرداری قرا ر داشت واز محله های قدیمی شهر بود . در سالهای اخیر به علت نشت نفت , نامناسب بودن زمین ونیز احداث موزه ی نفت , تخلیه شده وساختمانها را از صاحبان آنها در حقیقت خریده اند . باید گفت بعد از لین هندیها در کنار بازار چشمه علی , دره خرسان دومین محله ی شهر است که از بین رفته است .

نمره هشت

این محله بین نمره یک و هنرستان شریف واقفی قرار دارد قبلا کوچکتر بوده ولی همانند بقیه محلات وشاید بیش از حد رشد کرده و بزرگ شده است.دارای یک باب دبستان ومدرسه راهنمایی است .

  بی بیان

این محله در اطراف پالایشگاه بی بیان به وجود آمده است . دارای چند قسمت است مانند شیخ آباد نفت آباد ……. دانشگاه پیام نور در این محله قرار دارد . به علت بوی شدید گاز زندگی در این محله بسیار مشکل است . پالایشگاه بی بیان در ابتدای فعالیت شرکت نفت فعال بوده و از محصولات آن نوعی گازوئیل را نام می بردند که بسیار چرب بود. در اوایل انقلاب یک بار دیگر به فکر راه اندازی آن افتادند ولی مدتی بعد همه چیز فراموش شد . دارای یک دبیرستان دخترانه , یک دبیرستان پسرانه و دو مدرسه ابتدایی و راهنمایی است . قبل از این محله ودر مسیر نمره یک هنرستان فنی و حرفه ای شریف واقفی قرار دارد که تنها هنرستان فنی و حرفه ای پسرانه ی شهراست . مرحوم محمدرضا آذر که از مربیان ورزش شهر بودند در محل این هنرستان بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسیدند . فکر می کنم اولین زمین گلف در ایران در این شهر و در این محله احداث شده وهنوزهم دراصطلاح عامیانه به آن اطراف گلف کلپ می گویند ( گلف کلاپGOLF CLUB ) این زمین با ساختمان مربوطه وضعیت خوبی داشت که متاسفانه به علت بی توجهی با مشکلاتی روبرو شد اخیرا به فکربازسازی آن افتاده و بودجه ای را به این امر اختصاص داده اند .

کلگه

کلگه از محلات بسیار قدیمی شهراست . قبلا به دو قسمت کلگه بالا و پایین تقسیم می شد امروزه به علت افزایش ساختمانها تـقـریبا یکی شده اند . بازار کلگه یا بازار صاحب الزمان  که به کاروانسرا معروف بود از بازارهای قدیمی شهراست . قبلا هم ذکـر شد که سه محله شهر بازار مجزا داشتند : نمره یک , چشمه علی و کلگه . مسجد ایـن مـحـلـه هم از مساجد قدیمی شهر است . در گذشته تپه ای در این محله بود به نام کلگه زری یا کلگه زرین و این محل به همین نام شهرت یاقت . دارای دو مدرسه ابتدایی , راهنمایی , دبیرستان دخترانه و یک هنرستان کاردانش پسرانه به نام دارالفنون است . بیمارستانهای شرکت نفت و22 بهمن در این محله قراردارند . کلگه دارای یک باب حمام عمومی بود که پشت مسجد قرار داشت و فعلا تعطیل شده است . یکی از قبرستانهای شهر به نام قبرستان مجسمه بین این مـحـلـه و بی بیان قرار دارد .

شیخ مند نی

این محله در مسیر کلگه به تمبی قرار دارد قبلا با کلگه فاصله داشت ولی به علت گسترش ساختمانها تقریبا به هم متصل شده اند .

تمبی   

از مناطق قدیمی است و در فاصله ای نسبتا دور از شهر , در کنار رودخانه فصلی به همین نام قرار دارد یکی از ایستگاههای قطار مسجدسلیمان در اینجا بوده و دروازه خروجی شهر به سمت هفتگل و ایذه است . کارخانه قدیمی برق مسجدسلیمان که متعلق به شرکت نفت بوده و در حقیقت اولین کارخانه برق خاورمیانه هم هست در این محل احداث شده و هنوز هم وجود دارد گرچه استفاده نمی شود . پالایشگاه گاز مسجدسلیمان نیز در این محله قرار دارد .  هـمه سالـه مـردم روزهای تعطیل و خصوصا سیزده بدررا در اطراف تمبی می گذرانند که خصوصا در بهار منظره ی زیبایی دارد . اخیرا شهرداری اقـدام به احداث یک دریاچه مصنوعی در آن محل نموده است . ورودی شهراز پل تمبی هم دردست تعریض و بازسازی است و ضمنا پل جدیدی بالاتر از پل یک طرفه و قدیمی تمبی در حال ساخت است که با اتمام آن مشکلات تردد خودروها حل خواهد شد .


کلمات کلیدی: